zpět

10 tipů pro bezstarostné podzimní cestování automobilem

Podzim je jedno z nejnáročnějších období pro řidiče nástrahy na ně čekají skoro všude - mlhy, spadané listí, prodlužování noci a déšť.

SEAT si pro vás připravil 10 tipů, které vám pomohou při jízdě:

  1. Rozhodující milimetry - nezapomeňte, že na podzim jsou povrchy vozovek mokré a chladné. Nezapomeňte si nechat zkontrolovat pneumatiky. Kontrola je v tomto ročním období nezbytná.

  2. Spadané listí je kluzké stejně jako sníh - v úsecích, kde je spadané listí je potřeba maximální opatrnosti a pokud dostanete smyk neotáčejte prudce volantem (nesnažte se měnit směr jízdy, dokud nezískáte kontrolu nad vozem).

  3. Viditelnost, vpředu jedoucí auto a rychlost jízdy - pokud je v mlze 50m viditelnost, neměli byste překročit rychlost 50km/h . Důležitý je dostatečný prostor pro zastavení v nouzové situaci.

  4. Zabraňte oslňování - v mlze používejte mlhové světlomety. Dálková světla vám v mlze nepomohou, jelikož na zamlžené ploše čelního okna vytvoří světelné efekty, kvůli kterým neuvidíte obrysy vozidel vpředu.

  5. Dobrá viditelnost za deště - stírací lišty vyměňte alespoň jednou ročně a to právě na podzim, který bývá nejdeštivější ročním obdobím. Za špatné viditelnosti pomůže také Lane Assist, který řidiče upozorní, jakmile začne vůz vyjíždět z jízdního pruhu, a dokonce zasáhne do řízení, aby se vůz vrátil zpět do svého jízdního pruhu.

  6. Zvyšte ostražitost - na mokré vozovce udržujte dvojnásobný bezpečnostní odstup. Je také vhodné občas sešlápnout pedál brzdy. Tím osušíte povrch brzdového obložení a ověříte si funkčnost brzdové soustavy.

  7. Při akvaplaningu nebrzděte - dokud se kola nedostanou znovu do kontaktu s povrchem vozovky. Teprve pak upravte směr jízdy mírným natočením volantu

  8. Za větrného počasí držte pevně volant - poryv větru může auto destabilizovat

  9. Není důvod používat dálková světla - Správné osvětlení je důležité, protože k 30 % všech dopravních nehod v Evropě dochází v noci. Za špatné viditelnosti, avšak bez mlhy, se doporučuje používat dálková světla při jízdě mimo obec

  10. Žádná nečekaná překvapení - podzim je pro mnoho divokých zvířat dobou páření. Tato zvířata se pohybují ve stádech aktivněji než obvykle. Při jízdě na silnicích se značkou upozorňující na výskyt divoké zvěře je proto důležité zpomalit.